فرش دست بافت ، شاید تا کنون متوجه این نکته شده باشید که قیمت یک فرش ماشینی که دارای کیفیت معمولی است با قالیچه پشمی دست بافت یکسان است . البته قالیچه دستبافت پشمی که قیمتی یکسان با قالی ماشینی دارد ، زمخت تر و سنگین تر از مدل‌های ماشینی می باشد .

اما با این وجود مزایایی چون طول عمر بالاتر دارد. با خرید آن‌ به سلامت خود کمک کرده‌اید، چرا که انرژی دهنده و ضد آلرژی است .
در ادامه نکاتی که برای خرید یک قالی یا قالیچه خوب نیاز دارید را بیان می‌کنیم . با خرید یک یا دو قالیچه می توانید در خانه خود فضاسازی سنتی آن هم با قیمت کم را تجربه کنید .


قدمت فرش بافی : 


در ابتدا به بیان پیشینه این هنر در ایران می‌پردازیم. سابقه و قدمت قالی و فرش بافی ایرانیان به 2 تا 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد . اثبات صحت آن نیز وسایل و ابزار آلات یافت شده در حفاری‌های شهر سوخته و محوطه‌های باستانی بین النهرین است که نشان دهنده‌ قدمت 4 تا 5 هزار ساله این هنر کاربردی و رواج آن در ایران از سالیان دور می باشد .
آیا تفاوتی میان فرش و قالی و قالیچه وجود دارد ؟
بله. این تفاوت را در ادامه با بیان دقیق و تعریف هر یک و سپس بررسی تفاوت آن‌ها بیان خواهیم کرد.


تعریف فرش:

هر نوع گستردنی بافتنی که شامل قالی ، گلیم ، جاجیم ، زیلو ، پلاس و ... می‌شود را فرش می‌گویند .


تعریف قالی :

به فرش پرز دار ، قالی گفته می‌شود که مساحت بالای 6 متر دارد . متراژ وجه تمایز میان قالی و قالیچه است .

 


تعریف قالیچه :

 

هر فرش دارای پرزی که مساحت آن از 6 متر کمتر باشد را قالچه می گویند . همچنین قالیچه هایی با مساحت یک و نیم متر را به عنوان پشتی استفاده می کنند .


علت تفاوت قیمت در قالی ‌های متفاوت : 


همواره شاهد تفاوت قیمت میان قالی‌ها هستیم به بیان دیگر یک قالی ارزان است و قالی دیگر گران تر است . اما چه چیزی باعث اختلاف قیمت بین قالی‌ها و قالیچه‌ها می‌شود ؟
ارزش هنری با توجه به نقشه ، میزان استفاده از رنگ‌های طبیعی و هماهنگی قرار گرفتن رنگ‌ها در کنار هم پاسخی است که کارشناسان فرش به این سوال می‌دهند . در جمله پایانی می‌توان گفت اختلاف قیمت به نقشه ، رنگ ، جنس نخ ، تار و پود پرز ، ریز بافتی و درشت بافتی قالی یا قالیچه مربوط می‌باشد .