طرح های فرش دست بافت ، یکی از سختی هایی که در هنگام خرید قالی یا قالیچه دست بافت با آن مواجه هستیم . سر درگمی بین طرح‌های زیبا و چشم نواز موجود در یک فروشگاه است . شباهت طرح ‌ها به یکدیگر و گاهی تنوع بیش از اندازه آن ها، این انتخاب را بسیار سخت می کند .

بنابراین اگر به دنبال خریدی مطمئن هستید و می خواهید از سردرگمی خارج شوید . این مطلب را بخوانید تا برای همیشه پاسخ پرسش « کدام طرح را انتخاب کنم ؟ » را بیابید و اطلاعاتی در رابطه با طرح های فرش دست بافت پیدا کنید .
با شنیدن عبارت « قالی دست بافت » اولین طرحی که در ذهن ما نقش می‌بندد یک قالی با زمینه لاکی قرمز است که گل بزرگی در وسط آن وجود دارد. نام این طرح ترنج است . اطراف طرح ترنج پر از گل و برگ است . این طرح معروف که در جهان نیز طرفداران بسیار زیادی دارد ، بسیار متداول است و دائما تکرار می‌شود اما تمام قالی‌های ایرانی ترنج با زمینه لاکی عرضه نمی شوند . در این مقاله می‌خواهیم شما را با طرح‎‌های دیگر که گاهی به فراموشی سپرده می‌شوند آشنا کنیم .


طرح اول (شکارگاه تبریز)


این قالی که اولین طرح پیشنهادی ماست. مختص افرادی است که به قالی ریز بافت و هنری علاقه مند هستند تا کف خانه خود را مانند باغ گلی زیبا در اردیبهشت تزئین کنند . این طرح پیشنهادی را می‌توانید در قالی لچک ترنج یا شکارگاه تبریز ، قم ، اصفهان یا ریزماهی خوی و هزاره مرند پیدا کنید . البته این قالی‌ها نسبتا گران هستند .


طرح دوم (انسان و حیوان)


دسته دوم قالی‌ها مربوط به دوست‌ داران نقوش روستایی و ایلیاتی می‌باشد . این نقوش شامل طرح‌های انسان و حیوان ، گل و مرغ ، درخت و انسان و در نهایت پای شتر ، استان فارس ، خراسان شمالی ، کردستان و گلستان هستند . این قالی‌ها از نوع اول ارزان تر بوده و علت این قیمت ، درشت بافت بودن آن است .


طرح سوم (طرح ساده)


اگر می‌خواهید خانه تان دکوراسیونی با طرح ساده داشته باشد نوع سوم قالی مختص شماست این طرح قالی ، باعث ایجاد فضای آرامش بخش در خانه می‌شود قالی‌های کرمان و یزد از این نوع هستند . طرح این قالی ها مانند اقلیم کرمان ، یزد و طبیعت این شهرها می‌باشد  . رنگ زمینه این قالی‌ها شتری ، خاکستری و کرم است .


طرح چهارم (طرح مدرن)


قالی‌ها همواره متناسب با دکوراسیون سنتی بافته نمی شوند . بلکه قالی‌های متناسب با دکوراسیون مدرن نیز وجود دارند که با نام‌های خشتی ، قاب قابی ، مینا خانی و بته جقه شناخته می‌شوند .