انواع فرش ماشینی  ، در سال های نخست دهه 50 کارخانه مخمل و ابریشم کاشان آغاز به کار کرد . نخستین فرش های ماشینی در ایران در این کارخانه تولید شدند . در این کارخانه از دستگاه های مخمل بافی ژاکارد و الیاف مصنوعی برای تولید فرش های ماشینی استفاده شد .

به دلیل استقبال و محبوبیت این محصول میان مردم، تولید آن افزایش یافت و به دنبال این موضوع تعداد کارخانه های سازنده فرش ماشینی بیشتر شد . فرش ماشینی به دلیل تفاوت قیمت قابل توجه مواد اولیه با فرش دست بافت و نیز سرعت تولید ، در مقایسه با فرش دست بافت قیمت تمام شده بسیار پایینی تری دارد . از این رو طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است . در ادامه با انواع فرش ماشینی بیشتر آشنا خواهیم شد .
امروزه این کالا در کشور بسیار گسترش پیدا کرده و با تنوع زیادی تولید می شود . انواع فرش های ماشینی را می¬توان از جنبه های مختلفی بررسی کرد. بر اساس همین جوانب در دسته بندی های مختلف قرار می گیرد . در اوایل تولید فرش های ماشینی ، فرش ها با مشخصات فنی و ظاهری مشخص تولید می شدند اما با گذشته زمان و پیشرفت صنعت ، تغییرات زیادی در این محصول پدید آمده .
با بررسی اطلاعات فرش های ماشینی به هر یک از این مشخصات می توان پی برد . فرش های ماشینی در شهر های زیادی مانند : مشهد ، دلیجان ، کاشان ، یزد ، اصفهان و ... تولید می شود . البته از میان این شهرها دو شهر کاشان و مشهد از اعتبار بیشتری برخوردارند و شهرت بسیاری در تولید فرش ماشینی دارند . کارخانه های فرش موجود در این دو شهر، مرغوب ترین فرش ها را با استفاده از بهترین دستگاه های فرش بافی و با کیفیت ترین مواد اولیه ، به بازار عرضه می کنند .
توضیح درباره انواع فرش های ماشینی
انواع فرش ها مانند فرش ماشینی باید از جهات مختلفی مثل کیفیت و ویژگی های فنی مورد بررسی قرار گیرند . برای اینکه اطلاعات خود را درباره فرش تکمیل کنید لازم است درباره اصطلاحات و همچنین ویژگی های آن بیشتر بدانید. این محصولات امروزه با مشخصات و ویژگی های متنوعی تولید و عرضه می شوند . ممکن است شما درباره آن اطلاعات چندانی نداشته باشید . می توان این کالا ها را بر اساس بعضی از این مشخصات مانند : جنس نخ ، خواب فرش ، تراکم و... دسته بندی کرد .
انواع فرش ماشینی عبارتند از :
• محصولات کلاسیک و سنتی که به صورت 500 ، 700 ، 1000 ، 1200 ، 1500 شانه هستند .
• فرش های فانتزی و مدرن مثل : شنل ، سه بعدی و ...
• انواع گلیم که به صورت گلیم فرش و ... هستند .