انواع فرش دست بافت ، قالی دست بافت انواع و مدل های مختلفی دارد در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع فرش دست بافت از نظر جنس آشنا کنیم که عبارتند از: تمام پشم ، قالی چله پشم ، قالی تمام ابریشم و ... در ادامه هر کدام از این موارد را به طور دقیق توضیح خواهیم داد با ما همراه باشید . 


قالی تمام پشم : 


این نوع قالی‌ها عمدتا درشت بافت هستند . علت درشت بودن آن ها نیز جنس پرز این محصول است که از پشم است . علاوه بر پرز ، تار و پود این نوع قالی‌ها نیز از جنس پشم است . یکی از معروف ترین زیر مجموعه های این دسته ، قالی خرسک است که از کلفت ترین پشم‌ها بافته می شود . قالی خرسک مزایایی چون مقاومت بالا ، دوام بالا و قدرت بالای جذب رطوبت دارد . همچنین این قالی بعد از پا خوردن ، قدرت بازگشت پذیری زیادی دارد و خیال شما را بابت استفاده طولانی مدت آسوده می‌کند . این قالی که ارزان قیمت و سنگین است را در نوع هنری کمتر مشاهده می‌کنیم .


قالی چله پشم : 


دومین دسته از قالی های دست بافت ، چله پشم نام دارد . همان طور که از اسم این دسته مشخص است جنس چله آن از پشم است اما پرزهایش الزاما فقط از پشم تشکیل نشده است .


قالی تمام ابریشم : 


جنس تار و پود و پرز این دسته از ابریشم است . غالبا قالی‌های این دست ، ریز بافت هستند و قیمت بالای آن‌ها به دلیل ارزش هنری بالای آن‌ها می باشد . این قالی‌ها مقاومت بالایی در برابر لکه‌ها دارند گرچه این خاصیت با ظاهر نرم ، نازک و ظریف این قالی در تضاد است . اما در صورت ریختن آب ، چای ، نوشابه یا هر نوع نوشیدنی دیگر روی آن نگرانی برایتان به وجود نمی آورد . چرا که با دستمال مرطوب و کمی شامپو فرش به راحتی لکه از بین می‌رود .


قالی کف ابریشم : 


چله این فرش از جنس پشم است و سایر قسمت‌ها یعنی تمام زمینه آن از جنس ابریشم است .


قالی گل ابریشم : 


گل و برگ‌های موجود در نقشه این قالی از جنس ابریشم است گرچه چله آن از جنس پشم است . نسبت به قالی تمام ابریشم ارزان‌تر بوده و ارزش هنری زیادی دارد .


چگونه عیب‌های قالی دست بافت را پیدا کنیم؟


دورگه بودن قالی که گاهی به علت تفاوت رنگ زمینه بالايی و پائینی است در نور و با تیزبینی مشاهده می‌شود . در صورت وجود این عیب قیمت قالی تا نصف کاهش می‌یابد . همچین در هنگام خرید با داشتن خط کش به اندازه قالی توجه داشته باشید و از کم بافی یا شکستگی گل قالی غافل نشوید .