آشنایی با گره ها در فرش دستبافت ، علت تفاوت قیمت بین قالی‌ها چیست ؟ دلیل محبوبیت فرش تبریز نسبت به فرش اراک چیست ؟ چرا قالی‌ها اختلاف قیمت صدها هزار تومانی با یکدیگر دارند و چه عاملی باعث تفاوت فاحش قیمت بین آن ها می شود ؟

تفاوت قالی ها در چیست؟ در این مطلب به بیان محبوبیت ها و اهمیت قالی ها می‌پردازیم و می‌گوییم چرا فرشی که سال ‌ها است پا خورده را تاجران با قیمت ده برابر قیمت اولیه می‌خرند؟ یکی از این عوامل که موضوع مورد بحث ما نیز هست. تفاوت در گره فرش است در حالت کلی دو نوع گره ترکی و فارسی وجود دارد . که در ادامه اهمیت و نوع استفاده از هر کدام را شرح خواهیم داد . برای آشنایی با گره ها در فرش دست بافت این مطلب را تا انتها دنبال کنید .


گره ترکی :


ظرافت و اصالت یک قالی به عوامل متفاوتی از جمله نوع پرز ، جنس پشم و درصد ابریشم به کار رفته وابسته است . اما مهم ترین عامل که از عوامل ذکر شده اهمیت بیشتری دارد ، نوع گره است . اولین نوع گره، گره ترکی ست که نام دیگر آن دو گره است .
این گره در ابتدا توسط بافندگان تبریزی انجام می‌شد . اما امروزه در مناطق دیگر نیز رواج پیدا کرده وموزد استفاده قرار می یگرد . در این روش ، هر دو سر پرز از لای تار رد می شوند . بافت فرش با گره ترکی با توجه به نحوه بافت این گره زمان زیادی طول می کشد . از این رو مختص قالی بافان ریزبافت و نقشه های ظریف با رنگ متنوع و خطوط نازک است . به همین علت در گره ترکی شلختگی در بافت یا تقلب وجود ندارد .
با توجه به نوع و روش بافت ، این قالی علاوه بر ظرفت بی اندازه ، بسیار محکم است و سریع نخ نما نمی‌شود . دلیل آن گره استفاده شده در قالی است . گره ترکی به قدری محکم است که امکان قیچی زدن پرزهای فرش در آن وجود دارد تا به کوتاهی مخمل شده و حتی با گذر زمان و پاخوردن زیاد نقش خود را بیشتر نشان دهند . همین امر دلیل مرغوبیت و گران شدن این قالی در گذر زمان است . گاه پس از چند سال تا چندین برابر قیمت اصلی ارزش پیدا می کند . این قالی های ظریف و محکم در شهرهای قم ، تبریز ، اصفهان و کرمان بافته می شوند و قیمت آن باتوجه به نکات گفته شده گران است .
گره فارسی
از گره های فارسی در فرش‌های پشمی درشت بافت سنگین استفاده می‌شود و اغلب این نوع قالی‌ها ، نقش‌های درشت دارند . گره فارسی را با گره زدن یک طرف پرز انجام می‌دهند به طوری که طرف دیگر آن ، آزاد است . برای محکم کردن آن از شانه‌های سنگین استفاده می‌کنند . امکان نقش‌های مینیاتوری و لطیف در آن‌ها وجود ندارد و ارزان‌تر از نوع قبل هستند .