نکات مربوط به نگهداری از موتورخانه آپارتمان (بخش دوم)
نکات مربوط به نگهداری از موتورخانه آپارتمان (بخش دوم)

نکات مربوط به نگهداری از موتورخانه آپارتمان (بخش دوم)، ساختمان‌های زیادی از جمله بیمارستان‌ها، مدارس، آپارتمان‌ها و ادارات در کشور ما وجود دارند که مجهز به سیستم گرمایشی مرکزی و موتورخانه هستند و از شوفاژ به عنوان منبع گرمایی خود استفاده می‌کنند. از آنجا که این سیستم وظیفه گرم کردن واحدهای زیادی را در یک ساختمان برعهده دارد، پس هرگونه ایراد در عملکرد آن می‌تواند منجر به بروز مشکلات بیشتری شود و افراد زیادی را دچار آسیب کند و سرویس موتورخانه تاسیسات موتورخانه آپارتمان و سیستم گرمایشی مرکزی امری ضروری است.

نکات مربوط به نگهداری از موتورخانه آپارتمان

  • به هیچ وجه شیر فلکه را برندارید و اگر در عملکرد آن مشکلی دیدید آن را تعمیر یا با شیر فلکه جدیدی عوض کنید.
  • برای هر دیگ موجود در شوفاژخانه باید یک دودکش مخصوص وجود داشته باشد. همیشه دودکش‌ها را بازبینی کنید تا مطمئن شوید که همه دودهای حاصل از سوختن مشعل به طور کامل از فضای داخل خارج می‌شود. هوای درون موتورخانه باید تمیز و مطبوع، نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد. پنجره آن باید باز باشد یا زیر در فضایی باشد تا هوا به خوبی در جریان باشد و همواره اکسیژن به میزان کافی در هوای موتورخانه وجود داشته باشد.
  • در هر بار سرکشی تاسیسات موتورخانه از وجود آب و گردش آن درون منبع انبساط مطمئن شوید. به علاوه ببینید که دچار زنگ زدگی یا پوسیدگی نشده باشد. فلوتر (شیر شناور) منبع انبساط را کنترل کنید و در صورت خراب بودن، آن را تعویض کنید.
  • تعمیر، سرویس موتورخانه و روغن‌کاری پمپ‌ها را به صورت دوره‌ای انجام دهید. این قطعات مرتب در حال کار هستند و نگهداری از آن‌ها مهم است. به صدای پمپ و سالم بودن قطعات آن مانند شفت، رتور و پروانه دقت کنید.
  • ترموستات‌ها، رله مشعل، کلید‌های برق و سایر تجهیزات کوچک شوفاژخانه را بازبینی کنید و از عملکرد صحیح آن‌ها مطمئن شوید.
  • موتورخانه فضایی برای نگهداری شیرآلات و تجهیزات وسایل گرمایشی یک ساختمان است. به هیچ وجه از این مکان برای نگهدای لوازم اضافی منزل و به عنوان انبار استفاده نکنید. هرگونه وسایل اضافی به خصوص مواد قابل اشتعال را از آن‌جا خارج و دور کنید.

چه زمانی باید به موتورخانه آپارتمان سرکشی کنیم؟

بدیهی است که هر چه زودتر از عیب و ایرادات تاسیسات موتورخانه مطلع شوید، سریع‌تر و راحت‌تر می‌توانید آن مشکل را رفع کنید. از نظر مالی نیز تعمیر خرابی‌های جزئی، هزینه کمتری دارد.

پس به عنوان مثال بازدیدهای هفتگی می‌تواند زمان مناسبی باشد تا شما همواره از وضعیت تجهیزات آگاه باشید. حتی اگر مشکل خاصی در گرمایش منزل نداشتید و از عملکرد درست شوفاژها رضایت دارید، باز هم بهتر است سرویس موتورخانه و بازبینی از آن را جدی بگیرید. در ضمن فراموش نکنید که از متخصصین فنی تاسیسات نیز کمک و راهنمایی بگیرید.