شوگر گلایدر و سمندر مکزیکی، دو مورد از حیوانات خانگی عجیب دنیا
شوگر گلایدر و سمندر مکزیکی، دو مورد از حیوانات خانگی عجیب دنیا

شوگر گلایدر و سمندر مکزیکی، دو مورد از حیوانات خانگی عجیب دنیا، شوگر گلایدر و سمندر مکزیکی حیواناتی هستند که در برخی از مناطق جهان از آنها به عنوان حیوان خانگی یاد می کنند. اما چگونه باید از آنها در خانه مراقبت کرد؟ آیا این حیوانات برای ما هم مناسب هستند؟ با ما همراه باشید تا به این پرسش ها پاسخ دهیم.

شوگر گلایدر

بخشی از خانواده صاریغ‌ها موسوم به شوگر گلایدر، به سرعت تبدیل به یکی از گونه‌های مورد علاقه عجیب و غریب در آمریکا شدند. آن‌ها بومی استرالیا هستند و نام خود را به دلیل غشای ویژه‌ای که از پای جلویی به پای عقبی گسترش می‌یابد و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا از درختی به درخت دیگر سرازیر شوند، بدست آورده‌اند.
گلایدر به طور کامل رشد می‌کند و تنها حدود ۳ اونس (۸۵ گرم) وزن دارد و طول آن حدود ۷ اینچ (۱۷ سانتیمتر) است.

مراقبت از این حیوان خانگی

شوگر گلایدر دوست دارند به اجتماع بپیوندد، بنابراین آن‌ها با داشتن یک جفت یا بیشتر شاد هستند. آن‌ها قادرند با مردم ارتباط برقرار کنند، بنابراین در هنگام خردسالی آن‌ها باید زمان زیادی را صرف رسیدگی به گلایدر خود کنید تا قادر به برقراری ارتباط باشند. از جمله موارد مهم دیگر برای نگهداری از این حیوان خانگی خاص عبارت هستند از:

  • ایجاد یک محفظه مناسب با فضای کافی برای بالا رفتن از شاخه‌های درختان
  • داشتن یک رژیم غذایی شامل گوشت و تخم مرغ پخته شده، سبزیجات تازه و آجیل خام حاوی حشرات، برگ و شاخه‌های تازه

آیا این حیوان خانگی برای شما مناسب است؟

شوگر گلایدرها حیوانات شب زنده‌داری هستند و به ندرت با فعالیت‌های روزانه سازگار می‌شوند، بنابراین ممکن است مجبور شوید برنامه خود را با آن‌ها تنظیم کنید.

این حیوان احتمالا برای یک خانواده دارای کودکان کوچک ایده‌ آل نیست، زیرا گلایدر دارای دندان‌ها و پنجه‌های تیز است که می‌تواند به افراد بی‌تجربه آسیب برساند.

سمندر مکزیکی

سمندر مکزیکی از جمله حیوانات دوزیست است که همواره دارای چهره‌ای جوان است و به ماهی راه‌رونده مکزیکی نیز شهرت دارد. از نکات جالب این حیوان خانگی عجیب این است که قادر است قسمت‌های آسیب‌دیده بدن خود را ترمیم کند یا در صورت قطع عضو مجدد آن‌ را اضافه کنید.

مراقبت از این حیوان خانگی

این نوع سمندر هر دو یا سه روز یک‌بار به غذا احتیاج دارد و همچنین از لارو وزغ و ماهیان کوچک تغذیه می‌کند و علاوه‌بر این قادر است، گوشت چرخ کرده خام را نیز بخورد.

آیا این حیوان خانگی برای شما مناسب است؟

اگر تمایل به نگهداری از سمندر مکزیکی در خانه خود دارید، لازم است بدانید که این حیوانات خانگی عجیب نیاز به مراقبت شدید دارند و دارای وابستگی کامل به آب است.

ممکن است سمندر مکزیکی در اثر بروز تغییرات کوچک آب‌وهوایی، به سرعت بیمار شود و یا حتی بمیرد. از جمله نکات دیگر ضروری برای نگهداری از این حیوانات خانگی عجیب عبارت هستند از:

  • در اختیار داشتن حوضچه‌ای بزرگ با گنجایش بیش از ۵۰ لیتر آب
  • دمای آب ۱۶ الی ۲۰ درجه سانتی‌گراد

لازم است بدانید امکان نگهداری از این حیوان در کنار سایر آبزیان به دلیل نبود سازگاری وجود ندارد. سمندر مکزیکی سمی است اما آسیبی به صاحبان خود وارد نمی‌کند.