آشنایی با مزایای درب‌های ضد سرقت
آشنایی با مزایای درب‌های ضد سرقت

آشنایی با مزایای درب‌های ضد سرقت، یکی از فاکتورهای مهمی که هنگام خرید خانه مدنظر قرار می‌دهیم، امنیت آن است. بشر در طول تاریخ با اختراع وسایلی چون قفل، در و حفاظ سعی کرده امنیت محل سکونت خود را بالاتر ببرد. در سال‌های اخیر نیز استفاده از تولیداتی چون قفل‌های چندگانه، دوربین‌های مداربسته، نصب حفاظ و نرده و در ضد سرقت رونق گرفته‌ است. در این میان، در ضد سرقت به خاطر امنیت بالاتر و استحکام قوی‌تر به سرعت جایگزین درهای قدیمی شد و جایگاه خاصی بین سازندگان ساختمان‌ها پیدا کرد. 

مهم‌ترین اصل برای صیانت از حریم یک محل و ایمنی، قفل است. هر چه‌قدر هم که بدنه و چارچوب در محکم و غیرقابل نفوذ باشد، تا زمانی که قفل مطمئنی روی آن نصب نباشد، کارایی خاص خودش را نخواهد داشت. قفل‌ درهای معمولی یک زبانه دارد که به راحتی شکسته می‌شود. ولی چند زبانه بودن قفل ضد سرقت کار را برای سارقین سخت‌تر می‌کند و ایمنی بالاتری دارد. قفل‌ از چهار سمت به بدنه درب چفت می‌شود تا بدون کلید به هیچ وجه امکان باز کردن در وجود نداشته باشد. قفل ضد سرقت در دو نوع کلیدی و هوشمند تولید می‌شود که البته می‌توان آن‌ها را روی درهای معمولی نیز نصب کرد.

مزایای درب‌های ضد سرقت

  • ایمنی خانه، اداره، بانک‌ها و دیگر سازمان‌ها، اصلی‌ترین وظیفه و مزیت در ضد سرقت است. چند لایه بودن اسکلت در سبب می‌شود که در مقابل انواع فشارها، برش‌ها، اهرم کردن و دیگر خسارت‌ها مقاوم باشد و مانع از آسیب در و ورود سارقین شود.
  • وجود موادی چون پشم سنگ نسوز یا پلی اورتان درساختار درونی آن موجب می‌شود تا در مقابل صدا، هوا و رطوبت نیز عایق شود و آرامش بیشتری را برای ساکنین منزل به وجود آورد.
  • کیفیت و استحکام در ضد سرقت به گونه‌ای است که در زمان وقوع حوادث غیرمترقبه‌ای چون آتش‌سوزی و زمین‌لرزه نیز مقاوم است و مانند درهای معمولی به راحتی تخریب نمی‌شود.
  • مقاومت و استحکام در ضد سرقت شما را هنگام خطراتی چون آتش‌سوزی یا زلزله بیشتر کمک می‌کند.

دسته بندی درهای ضد سرقت براساس جنس، کشور سازنده و تکنولوژی ساخت

  • با توجه به جنس چارچوب این درها انواع مختلفی از جمله چوبی یا فلزی دارد. نوع فلزی درها نیز انواع آلومینیومی، استیلی یا آهنی دارد.
  • تا زمانی که یک قفل مطمئن و ضد سرقت روی در نصب نباشد، نمی‌توان آن را ایمن نامید.
  • مدرن‌ترین و ایمن‌ترین قفل ضد سرقت، قفل‌های هوشمند است که در نوع کارتی و اثر انگشتی موجود است.
  • بعضی از قفل‌های هوشمند به سیستم ثبت ورود و خروج افراد مجهز است که برای ادارات و سازمان‌ها مناسب است.
  • در بازار ایران سه مدل در ضد سرقت، ترکیه‌ای، ایرانی و چینی موجود است. نوع ترکیه‌ای آن کیفیت و قیمت بالاتری دارد، بعد از آن نوع ایرانی و در انتها نیز مدل چینی آن قرار دارد.
  • در ضد سرقت علاوه بر حفظ امنیت به عنوان عایقی برای سرما و گرما، صدا و رطوبت نیز عمل می‌کند.